16.12.2018r.
Rok 2015/2016 Rok 13/14 Rok 12/13 Rok 11/12 Rok 10/11 Rok 09/10 Rok 08/09

Rodowo 2016

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Od 16 do 21 maja tego roku uczestniczyliśmy w wymianie międzynarodowej w Rodowie w ramach współpracy ze szkołą partnerską z Niemiec.

Przyjechaliśmy tam pełni obaw, czy poradzimy sobie z porozumiewaniem się. Nasz niepokój był płonny - szybko przełamaliśmy pierwsze lody. Pomogły w znacznej mierze zajęcia integracyjne przygotowane i prowadzone przez nas oraz nauczycieli ośrodka. Gdy nieco lepiej poznaliśmy się, nadszedł czas na pracę nad głównym tematem projektu: „Co znaczy być tolerancyjnym?”. Braliśmy udział w licznych warsztatach i dyskusjach dotyczących tolerancji we współczesnym świecie. Na tym nie kończył się jednak program wymiany - czekało na nas jeszcze wiele innych rzeczy, takich jak zajęcia w Zespole Szkół Specjalnych w Mrągowie, wycieczka krajoznawcza do Świętej Lipki i Reszla. Nie obyło się także bez poznania polskich i niemieckich kultur - specjalnie na ten cel przygotowane zostały przez nas narodowe wieczory. Na nich królowały łamańce językowe oraz karaoke. W przerwie między zajęciami wielkim zainteresowaniem ogółu młodzieży cieszyła się siatkówka, ping-pong oraz (standardowo) miejsce z udostępnionym Wi-Fi. Ostatniego dnia wymiany mieliśmy okazję sprawdzenia naszego zgrania z obcokrajowcami w trakcie dwóch specjalnych zadań drużynowych (team-building). Poradziliśmy sobie bez najmniejszego problemu, czym udowodniliśmy, iż ludzie pochodzący z różnych krajów mogą dogadywać się równie dobrze (a niekiedy nawet i lepiej niż z swoimi rodakami).

Wymianę polsko-niemiecką wspominać będę bardzo dobrze. Dzięki niej dowiedziałem się, jak to jest posługiwać się obcym językiem w codziennym życiu. Poznałem wiele wspaniałych osób, z niektórymi zamierzam utrzymywać kontakt – będziemy wymieniać się informacjami, jak się żyje w innym kraju. Długo nie zapomnę tej przygody, jaką był pobyt w centrum spotkań młodzieży Camp Rodowo. Myślę, że moje koleżanki i koledzy z "Czwórki" oraz nasi przyjaciele z Niemiec też nie.

Jakub Gąsior, klasa IIIA

Ostatnia zmiana: Wojciech Doda 2016-06-22 18:31:04
Wymiana międzynarodowa!

UWAGA, UCZNIOWIE!

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA!

W ramach współpracy międzyszkolnej ze szkołą Ohetalschule z Niemiec planujemy w tym roku spotkanie
w terminie 16.05. – 20.05.2016 r.

Wymiana odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży „Camp Rodowo”.

Tematem przewodnim jest znaczenie tolerancji we współczesnym świecie. Przewidziane są liczne warsztaty i dyskusje nt. tolerancji, wizyta i udział w wybranych zajęciach w naszej szkole, występ z przedstawieniem teatralnym w szkole specjalnej w Mrągowie oraz zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicach Mrągowa.

Aby wziąć udział w wymianie, powinniście wykazać się znajomością języka angielskiego pozwalającą na swobodną komunikację, mieć ocenę zachowania co najmniej dobrą oraz jak najlepiej wyrazić swoje zdanie w pracy pisemnej nt. tolerancji wykorzystując słowa E. Stachury „DLA WSZYSTKICH STARCZY MIEJSCA / POD WIELKIM DACHEM NIEBA.”

ZAPRASZAMY!

M. Saidak; K. Bałdyga